AnasayfaAnasayfa  SuperrockSuperrock  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Tanışma bitti selam Hayko

YazarMesaj
gencfb
Administrator
Administrator

Character sheet
Nerden?: İstanbuldan =)
Sitede en sevdiği bölüm?: Evanescence bölümü =)

MesajKonu: Tanışma bitti selam Hayko   Çarş. Ara. 05, 2007 8:54 am

İlk albümünden hatta albümden de önce demosundan bu yana sık sık görüştüğümüz Hayko şimdi ikinci albümü `tanışma bitti` ile karşımızda. Artık medyanın da dikkate değer bir şekilde yer verdiği Hayko `nun albümü çıkmadan röportajları dergilerde yer almaya başladı bile. Bu kez işin farklı bir ucundan tutalım dedik, ilk albümü çıktığında müzik eleştirmenlerinin `Garip` olarak tanımladığı Hayko ile albüm fabrikadan EMİ Rocords`a vardığı gün taze taze bir söyleşi gerçekleştirdik. Tanışma bitti söz Hay-ko `da:

» İlk albümün etkisi iki yıl gitti. Ne diyorsun bu işe. İyi tuttu herhalde?

Birinci albüm tutmadı aslında. Enteresan bulundu. Sektör tuttu albümü. Müzik piyasası beğendi . Seyirci bazında `Garip` olarak tanımlandı. Sonra sonra konserler başlayıp asıl yapmak istediğimiz ortaya çıktığında anlaşılmaya başlandı. 100-150-200-250 katlanarak çoğaldık şimdi de binler... Bu anlamda albüm satışlarından çokRock`n Coke konseri bir dönüm noktası . Ordan oraya dolaşıp konserler yaparken Rock`n Coke tarihinde bugüne kadar yapılan en yüksek katılımlı açılışlardan biri yapıldı. 10-15 bin gibi rakamlarla açılan fersitval ilk kez 22 bin 500`e yükseldi. Neden? Çünkü ilginç bir şey vardı. Hep yandık `ilk ben çıkıyorum` gibi düşünülürken açılışların ne kadar önemli olduğunu gösterdik bu kez. Artık ilk çıkmak sorun değil ilk çıkınca bir şey yapmalıyım diye düşünüyor sanatçılar. Düşünün televiz-yonlarle birlikte 50 binin üzerinde seyirciye ulaşıyorsunuz. O bir mihenk taşı. O sırada albüme giriyorduk, giremedik. Konserler turneler arttı .

DİNLEYİCİ KİTLEM 14-45 YAŞ ARASI

» Basın bültenlerinde albüm teması `korku` olarak geçiyor. İlk albümde dinleyiciyi sertliğe alıştırdın. Şimdi de korkuyu mu öğreniyoruz? Temalı albüm herkesin dinleyiciye ulaşmak için tercih ettiği bir yol değil. Biraz klişe olacak ama neden `korku`? Bu albümde söylediğim her söz, her filmde, tanıtıcı reklamlarda, şarkıda binlerce kez söylendi. Söyleme şekilleri farklıydı. Profesörler söyledi, psikologlar söyledi, devlet adamları söyledi kimse sallamadı. Sanat içsel olarak seni etkileyebilen bir şey zaten. Böyle bir yöntem ve bir de korku gibi bir duygu varsa elimde, ki korku ekstra bir eylem bir adrenalin getiriyor, insanları daha çok düşündürmeye yorabilirim diye düşündüm. 14-45 yaşı aralığında değişen bir dinleyici kitlem var. Belki 14 yaşındakiler söyle-

diğim şeyleri anlamakta zorlanabilirler ancak biri sözlerimi armonik altyapısı ile birlikte dinlediğinde tüylerini diken diken ediyorsa onun doğruluğuna inanabilir. Uyanması gerektiğini, akıllanması gerektiğini, kendisi için düşünmesi gerektiğini, hayatın zor olduğunu, ayakta durabilmesi için hedef belirlemesi gerektiğini anlayabilir, tüyleri diken diken olarak. Yani aslında söylenen her şeyi ben de tekrarladım sadece tavrı değiştirdim. Daha etkileyici ber duygu şeklinde vermeye çalıştım.

» Kaç konser verdin bugüne kadar?

Radyo Eksen Gecesi gibileriini saymazsak 70`in üzerinde.

» Peki ne oldu bu `garip` müzik. Yeni albüme baktığımızda hala `garip` mi?

Gariplik kabullenildi. Aslında Türkiye `deki en sert projelerden biri olduğumuz tescil-lendi. Bir kere istediğim en büyük şeylerden biri işte bu albüm. Onun için tanışma bitti diyoruz. Daha manalı. Kapak adı.

» Aslında müzik piyasamda herkes bir şeyler söylemeye çalışıyor, ancak bu şekilde söylemek tabi ki bir farklılık yaratır?

Birçok şarkı böyle zaten. Küplerde objektifi dışarı çıkar, sözler oldukça karanlık, kötü şeylerden bahseder, ama altyapıya baktığında bir neşe mutluluk var. Bence bu tip parçaların sorunu, sorunu doğru dilde anlatama-mak . Onun için onu hep aynı şarkı gibi dinlersin. Zaten rock kültürü bunu gerektiriyor. Rock müziğin sözlerine bakarsın felsefesine bakarsın. Her rockçının anlattığı bir felsefesi vardır. Ben bu kültürü kabullenmiş biriyim.

KENDİ KÜÇÜK ANLAMI BÜYÜK

» Bu albümde başka tanıdık isimler de var. Oparadan Aylin Ateş vokalde, duduk sanatçısı Armen Mkrdiçyan da duduğu ile albümde sana eşlik etmiş. Parçalarında seni operaya ve duduk kullanmaya iten neydi? Albüm konsepti gotik bir tarzda. Opera da zateen gotik bir dal ve klasik müzik de benim tarzımda kullandığım bir altyapı, ilk yaptığım demoda da kullanmıştım. Aylin zaten bizim uzaktan akraba sayılır. Uzun yıllardır birlikte bir şeyler yapabilsek diye düşünüyorduk. İşte fırsat bu albümde doğdu. Stüdyoya geldi `Ne yapacağım` dedi, `sadece doğaçlama` dedim. Duduğu zaten albümde bir yerde kullanacaktım. `Melekler` zaten küçük bir şarkı. Kendi küçük ama anlamı büyük. İçinde obua, trombon kullandım. İçinde en iyi duduğun olabileceğini düşündüm. Arman abiyi çağırdım o da doğaç-lamalarıyla katıldı.

» İlk albümün ikinci yılında farklı isimlerle sahne denemeleri de yaptın. Mesela Do -lapdere Big Gang .

Evet çok keyifliydi, acayip çalıyor zaten...

» Var mı bu tip projeler?

Ogün `le yaptık (Sanlısoy ) Uzun süredir tanışıyoruz zaten. Onun ilk albümü Korkma

için çalıştık. Yıllardır Ogün `ü sıkıştırırım bana acapella ver yapayım diye, işte solo albümünün tekrar basımı gündeme gelince. Al yap dedi. Ben de onu yaptım. O yıllarda Ogün `e anlattığım temadan farklı oldu tabi. Benim albümle aynı konsept olduğundan ve bir senelik korku çalışmalarımdan sonra bu tarzdan etkilendi şarkı .

Pilot vokal yapıp gönderdim. Bugüne kadar düet yapmadım. Kendi albümümde kendi ayaklarımın üstünde durduğum için bunu yapmadım. Bir sürü insanla çalıştım ama bu isimleri albümümde kulanmadım. Ogün `Senin albümün konsepti korku şarkının ismi korkma gel beraber söyleyelim` dedi oldu bu sefer.

İLK TARTIŞMAM MÜZİK YÜZÜNDEN

» Bu bir senelik süreçte nasıl hazırlandın albüme korku filmleri mi izledin?

Evet. Film seyrettim, film müziklerini inceledim. Bir çok filme yakışmayacak müzikler birçok müziğe yakışmayacak filmler seyrettim. `Koku` filmini de seyrettim mesela. O da bir konseptin görsele uyumu var mesela orda da. Konsept görselle birleşince muhteşem bir şeye dönüşüyor.

» Bu sırada da korku filmine müzik yaptın?

Araf başka. O filmde de takdiri görmemin sebebi benim 75 dakika boyunca aynı deme bağlı farklı müzik yapmam oldu. Aynı müziği çevirip kullanmadım. Tam bir film müziği aslında. Altın Portakal `da da takdir görmesinin sebebi bu.

» O kadar film seyretmişsin. Hangi filmin müziklerini yapmak isterdin?

Pi `nin müziklerini ben yapmak isterdim.

» Dünyada Ermeni müzisyenlere baktığımızda SOAD var Arto Tunçboyacıyan ve Armenian Navy Band gibi ilginç isimler oldukça başarılı oluyor. Türkiyeye baktığımızda ise bu kez seni farklı bir tarza yönelerek başarıyı elde etmiş bir şekilde görüyoruz, kanımızda mı var nedir?

Bu albüm çıkmadan önce Türkiye müzik piyasasında daha önceki örneklere baktığımda çok takdir ettiğim işler görmedim. Piyasaya göre çok popülist, kimse hiçbir şeyin ucundan tutmuyor, hiçbir şeye dokunmuyor. Ben ve bu tarzlara yönelmemizin en büyük nedeni kültürümüzün geniş olması. Bir ülkede yaşayan azınlık o ülkedeki egemen toplumdan daha fazla araştırmaya yöneliyo-rum . Diğer ülklerde de böyle, mesela Fin -landya`da bir Çerkeş varsa hem Fin kültürünü öğreniyordur hem kendi kültürünü. Ama Finlandyah araştırmıyorsa Çerkeş `in kültürünü bilmiyordur.

Şimdi ben burada yaşıyorum TC vatandaşıyım, Hristiyan `ım , ailemden aldığım kültür bu ama müslümanlığı da iyi tanıyorum. Burada doğdum büyüdüm, arkadaşlarım Müslüman onlarla konuşuyorsun, öğreniyorsun. Bu şekilde birçok kültürü kapma şansın var. SOAD da ABD `de ABD altyapısı var, ABD kültürü var ma Ermeniliğin verdiği bir kültür de var altyapılarında. Herkes kendi yaşadığı ülkenin kültürüyle harmanlıyor müziğini, benimkisi de böyle çorba bir şey oldu.

» Ama Hayko deyince şimdi gençlerin gözleri parlıyor?

Bu biraz rock kültüründen gelmeme bağlı. Biraz problem çözmek, asilik, başına buy-rukluluk. Hayat deneyimi. Biraz aklımın olup deneyimlerimi müziğime yasıtabilmiş olmamdan kaynaklanıyor sanırım.

» Peki ailen ne diyor müziğine, dinlediler mi?

Evet. Beğeniyorlar. Babamla ilk tatışmala-rımız müzik yüzündendi zaten. Çok fazla müzisyen olmamı istemeyen bir adamdı. Rock camiasında isim yapmaya başladığımda da `adam gibi müzik yap para kazan` gibi düşünyordu babam. Yine beni düşünüyordu yani. Bende baba olursam çocuğum için daha fazla kaygılı olacağım. Bu noktada bir şeyde ısrar edip başarıya ulaşmış olmamdan dolayı ailem de artık yaptığım şeyi kabullendi.

Hissettiğimiz her şey bu albümde var

» Albümün konsepti korku, son dönem İstanbul Ermeni toplumunun da kendi içinde sıkça hissettiği bir duygu ?

Bunu ben sadece tüm cemaate yüklemem. Şu anda tüm insanlık için geçerli bir duygu olduğunu düşünüyorum. Bu albümün ana kon-septinde asla nesne , obje, parti yok, her şey insanca değerlendiriliyor.

İnsani boyuutta bakıyorum. Bu benim hayat felsefem aynı zamanda. Biir masada oturduğumuzda karşındaki insanın ırkına bakmazsın, rakı muhabbet olduğu gibi gider, insanı seversin sen. Karşımdaki bir insanı Ermeni olduğu için değil insan olmadığı için sevmeyebilirim ben. Bugün dünyanın her yerinde insanlar gece geç vakitte ara sokaklara girmeye korkuyor. Tamamen evrensel. Bu anlattığımız hissettiğimiz her şey albümde var.

Kaybetme korkusu, tedirginlik korkusu var ama bunları hep yaptığın şeye değer ver, korkup geri çekilme, ayakta kal hedefin olsun mesajları ile veriyorum. Çok karanlık çok depresif bir albüm ama tamamen pozitif.

» Eurovision `a katılmak ister miydin?

Yani bundan 10 sene önce çok katılmak isterdim, ama şimdi tamamen politik bir şeye dönüştüğü ve hiçbir yoğunluğu evrenselliği olmadığından benimsemiyorum. 10 yıl önce aile içinde yarışmayı televizyondan seyrederken elimizde kalemler `mama sen kime kaç verdin` derken şimdi sonuçları tamamen politik bir şeye dönüştü.

» Eurovision `da da tarz farklılaşıyor mu?

Yok. Geçen sene bir Finlandya vardı. Bu yıl izlediğinizde zaten herkes aynı geliyor. Ser-tab `ın bir lafi vardı (Erener ) Bir Eurovision so-undu vardır.

Avrupa Eurovisiyon kafası diye bir kafa var. Ve kalıp halinde şu anda. Bunların içerisine yeni enteresanlıklar altyapılar gelmeye başladı ama artık politik bir yarışma olduğundan ilgilenmiyorum.

Eğer bir probleniminiz olursa bana şu adrese mail atarak ulaşabilirsiniz...
superrock@windowslive.com

Kullanıcı profilini gör http://superrock.forum-motion.com
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tanışma bitti selam Hayko   C.tesi Ara. 08, 2007 1:10 am

ßu adam bı tuhaf valla ne yorum yapam bılmem ama hayqoda marlyn mansoon u orneq alıomus ztn tıpLeri aynıı Very Happy PsiqoLAr'S Very Happy
gencfb
Administrator
Administrator

Character sheet

MesajKonu: Geri: Tanışma bitti selam Hayko   Paz Ara. 09, 2007 12:17 pm

metallic_girl demiş ki:
ßu adam bı tuhaf valla ne yorum yapam bılmem ama hayqoda marlyn mansoon u orneq alıomus ztn tıpLeri aynıı Very Happy PsiqoLAr'S Very Happy
Üzüm üzüme baka baka kararır valla Very Happy mosking

Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tanışma bitti selam Hayko   Paz Ara. 09, 2007 12:24 pm

Göktuğ demiş ki:
metallic_girl demiş ki:
Üzüm üzüme baka baka kararır valla Very Happy mosking
Hiéé DoğRu didin GaaRrrii Very Happy Ama adam mannaq kopuoo deLü mnnyaq Very Happy Razz
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tanışma bitti selam Hayko   Salı Ara. 11, 2007 11:15 am

manyak bi adam yahu:D bu adamın konseri var 16 aralıkta bostancıda..gitmek için yalvardım resmen babama yhaw:D
adam marilyn manson özentisi deil bikere:D:D
gencfb
Administrator
Administrator

Character sheet

MesajKonu: Geri: Tanışma bitti selam Hayko   Salı Ara. 11, 2007 11:21 am

haykocepkin'07 demiş ki:
manyak bi adam yahu:D bu adamın konseri var 16 aralıkta bostancıda..gitmek için yalvardım resmen babama yhaw:D
adam marilyn manson özentisi deil bikere:D:D
Ehuehuehuhe olsun aynı tipler işte lol!

Tanışma bitti selam Hayko
1 sayfadaki 1 sayfası